RP8100B1M1CEBLKBLKNIL
RP8100B1M1CEBLKBLKNIL
Additional Requirements for Selecting a Switch
RP8100B1M1CEBLKBLKNIL
DigiKey Part Number
EG4569-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP8100B1M1CEBLKBLKNIL
Description
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Snap-In
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RP8100B1M1CEBLKBLKNIL Models
Category
Voltage Rating - DC
50 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Bulk
Color - Actuator/Cap
Black
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.60mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Switch Function
Off-Mom
Electrical Life
500,000 Cycles
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 100mA (DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
125 V