RDMAR16S1R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 1.252
Datasheet
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 42VDC
RDMAR16S1R
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
RDMAR16S1R
DigiKey Part Number
141-RDMAR16S1RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDMAR16S1R
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RDMAR16S1R Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
E-Switch
Height Above Board
0.152" (3.85mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Washable
Yes
Number of Positions
16
Operating Temperature
-60°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
100mA
Length
0.291" (7.40mm)
Voltage Rating
42VDC