RA17131123
DigiKey Part Number
141-RA17131123-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RA17131123
Description
SWITCH ROCKER SPST 11A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 11A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Category
Actuator Type
Concave (Curved)
Mfr
Color - Actuator/Cap
Black
Series
Actuator Marking
ON OFF, Vertical
Packaging
Bulk
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Circuit
Approval Agency
cULus
Switch Function
Electrical Life
10,000 Cycles
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
125 V