KC24B30.001SLS
KC24B30.001SLS
Additional Requirements for Selecting a Switch
KC24B30.001SLS
DigiKey Part Number
KC24B30.001SLS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KC24B30.001SLS
Description
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 4 Position DP4T 350mA (AC) 125 VAC Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KC24B30.001SLS Models
Category
Voltage Rating - AC
125 V
Manufacturer
E-Switch
Actuator Type
Round (6mm Dia)
Series
Actuator Length
30.00mm
Packaging
Bulk
Angle of Throw
30°
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
4
Contact Finish
Silver
Index Stops
Fixed
Mounting Type
Panel Mount
Number of Decks
1
Termination Style
Solder Lug
Number of Poles per Deck
2
Depth Behind Panel
18.50mm
Circuit per Deck
DP4T
Panel Cutout Dimensions
Circular - 9.80mm Dia
Contact Timing
Shorting (MBB)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
350mA (AC)