KAD10LHGT
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
KAD10LHGT
DigiKey Part Number
141-KAD10LHGT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAD10LHGT
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.1A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPDT 10 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 100mA 50VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KAD10LHGT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
E-Switch
Height Above Board
0.146" (3.70mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPDT
Washable
No
Number of Positions
10
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Length
1.046" (26.57mm)
Voltage Rating
50VDC