P4SMAJ18CA
DigiKey Part Number
4878-P4SMAJ18CATR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P4SMAJ18CA
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AC
Detailed Description
29.2V Clamp 13.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
P4SMAJ18CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Bulk
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V