DIT090N06
DigiKey Part Number
4878-DIT090N06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIT090N06
Description
MOSFET TO220AB N 65V 0.0057OHM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 65 V 90A (Tc) 160W (Tc) Through Hole TO-220AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DIT090N06 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
94 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3400 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
160W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
65 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7mOhm @ 30A, 10V