DI78L12DAB
DigiKey Part Number
4878-DI78L12DABTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI78L12DAB
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA 8-SO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DI78L12DAB Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
Packaging
Bulk
PSRR
42dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max)
35V