ZHCS500TA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ZHCS500TA |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOT233 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 500mA Surface Mount SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ZHCS500TA Models |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 10 ns |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 30 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 20pF @ 25V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Supplier Device Package SOT-23-3 |
Current - Average Rectified (Io) 500mA | Operating Temperature - Junction 125°C (Max) |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 500 mA | Base Product Number |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |