ZHCS400QTA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Diode 40 V 400mA Surface Mount SOD-323
SOD-323
ZHCS400QTA
DigiKey Part Number
31-ZHCS400QTATR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZHCS400QTACT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZHCS400QTADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZHCS400QTA
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 400MA SOD323
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 30 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
20pF @ 25V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
400mA
Supplier Device Package
SOD-323
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
780 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)