ZHCS2000TA
DigiKey Part Number
ZHCS2000TR-ND - Tape & Reel (TR)
ZHCS2000CT-ND - Cut Tape (CT)
ZHCS2000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZHCS2000TA
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SOT26
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 2A Surface Mount SOT-26
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZHCS2000TA Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5.5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
50pF @ 25V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-26
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)