UDZ6V2B-7
DigiKey Part Number
UDZ6V2B-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
UDZ6V2B-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
UDZ6V2B-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UDZ6V2B-7
Description
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 3 V
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW