SMAJ17A-13-F
DigiKey Part Number
SMAJ17A-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ17A-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ17A-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ17A-13-F
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.6V Clamp 14.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ17A-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V