MBRB20200CT
DigiKey Part Number
MBRB20200CTDI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRB20200CT
Description
DIODE ARR SCHOTT 200V 10A TO-263
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 10A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 200 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
890 mV @ 10 A