LM4040B25FTA
DigiKey Part Number
LM4040B25FTADITR-ND - Tape & Reel (TR)
LM4040B25FTADICT-ND - Cut Tape (CT)
LM4040B25FTADIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040B25FTA
Description
IC VREF SHUNT 0.2% SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 15 mA SOT-23-3
Category
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Manufacturer
Diodes Incorporated
Noise - 10Hz to 10kHz
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Cathode
68 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.2%