DXTP3C100PSQ-13
DigiKey Part Number
31-DXTP3C100PSQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DXTP3C100PSQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DXTP3C100PSQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DXTP3C100PSQ-13
Description
TRANS PNP 100V 3A POWERDI5060-8
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 100 V 3 A 125MHz 5 W Surface Mount PowerDI5060-8 (Type Q)
Category
Power - Max
5 W
Mfr
Frequency - Transition
125MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Transistor Type
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector (Ic) (Max)
3 A
100 V
Package / Case
8-PowerTDFN
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
360mV @ 200mA, 2A
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type Q)
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA
Base Product Number
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
170 @ 500mA, 10V