DXTN58100CFDB-7
DigiKey Part Number
31-DXTN58100CFDB-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DXTN58100CFDB-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DXTN58100CFDB-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DXTN58100CFDB-7
Description
TRANS NPN 100V 4A UDFN2020-3
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 100 V 4 A 150MHz 690 mW Surface Mount U-DFN2020-3 (Type B)
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
180 @ 500mA, 2V
Mfr
Power - Max
690 mW
Frequency - Transition
150MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
4 A
Package / Case
3-UDFN Exposed Pad
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100 V
Supplier Device Package
U-DFN2020-3 (Type B)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
260mV @ 400mA, 4A