DMWSH120H18HM4
DigiKey Part Number
31-DMWSH120H18HM4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMWSH120H18HM4
Description
SIC MOSFET BVDSS: >1000V TO247-4
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 108A (Tc) 313W (Tc) Through Hole TO-247-4
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.4V @ 37mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
158 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+22V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4206 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
313W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 75A, 18V