DMTH6009LPS-13
DigiKey Part Number
DMTH6009LPS-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMTH6009LPS-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMTH6009LPS-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH6009LPS-13
Description
MOSFET N-CH 60V PWRDI5060
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 11.76A (Ta), 89.5A (Tc) 2.8W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMTH6009LPS-13 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15.6 nC @ 4.5 V
Mfr
Vgs (Max)
±16V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1925 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.8W (Ta), 136W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PowerDI5060-8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA