DMT6007LFG-7
DigiKey Part Number
DMT6007LFG-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMT6007LFG-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMT6007LFG-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT6007LFG-7
Description
MOSFET N-CH 60V 15A PWRDI3333
Detailed Description
N-Channel 60 V 15A (Ta), 80A (Tc) 2.2W (Ta), 62.5W (Tc) Surface Mount POWERDI3333-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMT6007LFG-7 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
41.3 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2090 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.2W (Ta), 62.5W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
POWERDI3333-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6mOhm @ 20A, 10V