DMP3028LSD-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DMP3028LSD-13 |
Description | MOSFET 2P-CH 30V 6A 8SO |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 30V 6A 1.3W Surface Mount 8-SO |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DMP3028LSD-13 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA |
Manufacturer Diodes Incorporated | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.9nC @ 10V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1241pF @ 15V |
Part Status Active | Power - Max 1.3W |
Technology MOSFET (Metal Oxide) | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Configuration 2 P-Channel (Dual) | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A | Supplier Device Package 8-SO |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 25mOhm @ 7A, 10V | Base Product Number |