DMP2200UDW-7
DigiKey Part Number
DMP2200UDW-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP2200UDW-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMP2200UDW-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP2200UDW-7
Description
MOSFET 2P-CH 20V 0.9A SOT363
Detailed Description
Mosfet Array 20V 900mA 450mW Surface Mount SOT-363
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMP2200UDW-7 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.2V @ 250µA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2.1nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
184pF @ 10V
Part Status
Active
Power - Max
450mW
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 P-Channel (Dual)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20V
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
900mA
Supplier Device Package
SOT-363
Rds On (Max) @ Id, Vgs
260mOhm @ 880mA, 4.5V