DDZ5V1B-7
DigiKey Part Number
DDZ5V1BDITR-ND - Tape & Reel (TR)
DDZ5V1BDICT-ND - Cut Tape (CT)
DDZ5V1BDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZ5V1B-7
Description
DIODE ZENER 5.1V 470MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 470 mW ±3% Surface Mount SOD-123
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±3%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
470 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
17 Ohms