D24V0L1B2LPS-7B
DigiKey Part Number
D24V0L1B2LPS-7BDITR-ND - Tape & Reel (TR)
D24V0L1B2LPS-7BDICT-ND - Cut Tape (CT)
D24V0L1B2LPS-7BDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D24V0L1B2LPS-7B
Description
TVS DIODE 24VWM 46V X1DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
46V Clamp 2A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount X1-DFN1006-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D24V0L1B2LPS-7B Models
Category
Power - Peak Pulse
90W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
6pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
26V
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
46V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2A (8/20µs)