D20V0S1U2LP1610-7
DigiKey Part Number
31-D20V0S1U2LP1610-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-D20V0S1U2LP1610-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-D20V0S1U2LP1610-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D20V0S1U2LP1610-7
Description
TVS DIODE 20VWM 36V UDFN16102
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36V Clamp 37A Ipp Tvs Diode Surface Mount U-DFN1610-2 (Type B)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
37A
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
242pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Package / Case
0603 (1610 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
36V