D1V8L1BS2LP3-7
DigiKey Part Number
31-D1V8L1BS2LP3-7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D1V8L1BS2LP3-7
Description
TVS DIODE 1.8VWM 7V X3DFN06032
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7V (Typ) Clamp 25A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount X3-DFN0603-2
Category
Power - Peak Pulse
175W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
32pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
1.8V (Max)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
2.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
7V (Typ)
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25A (8/20µs)