BZX84C10-7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX84C10-7 |
Description | DIODE ZENER 10V 300MW SOT23-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 10 V 300 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 7 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Discontinued at DigiKey | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±6% | Supplier Device Package SOT-23-3 |
Power - Max 300 mW | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms |