BSS84DWQ-13
DigiKey Part Number
31-BSS84DWQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSS84DWQ-13
Description
MOSFET 2P-CH 50V 0.13A SOT363
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 50V 130mA (Ta) 300mW (Ta) Surface Mount SOT-363
Category
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
45pF @ 25V
Manufacturer
Diodes Incorporated
Power - Max
300mW (Ta)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Qualification
AEC-Q101
Configuration
2 P-Channel (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
50V
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
130mA (Ta)
Supplier Device Package
SOT-363
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10Ohm @ 100mA, 5V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 1mA