AP7387-33W5-7
DigiKey Part Number
31-AP7387-33W5-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7387-33W5-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7387-33W5-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7387-33W5-7
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-25
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Digi-Reel®
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Current Limit
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
60V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
1.35V @ 150mA