AP7387-33FDC-7
DigiKey Part Number
31-AP7387-33FDC-7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7387-33FDC-7
Description
IC REG LINEAR 3.3V U-DFN2020-6
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA U-DFN2020-6 (Type C)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP7387-33FDC-7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Mfr
PSRR
70dB (1kHz)
Packaging
Bulk
Control Features
Current Limit
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
60V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
1.35V @ 150mA