AP7383-33W5-7
DigiKey Part Number
31-AP7383-33W5-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7383-33W5-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7383-33W5-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7383-33W5-7
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT-25
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-25
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
3 µA
Current - Supply (Max)
3 µA
Part Status
Not For New Designs
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Current Limit, Thermal Shutdown
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
30V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 150mA