AP7383-33FDC-7
DigiKey Part Number
31-AP7383-33FDC-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7383-33FDC-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7383-33FDC-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7383-33FDC-7
Description
IC REG LINEAR 3.3V U-DFN2020-6
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA U-DFN2020-6 (Type C)
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
3 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
3 µA
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
30V
Supplier Device Package
U-DFN2020-6 (Type C)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 150mA