AP7380-33WR-7
DigiKey Part Number
AP7380-33WR-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP7380-33WR-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP7380-33WR-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7380-33WR-7
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-25
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
3 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
3 µA
Part Status
Active
Protection Features
Current Limit, Thermal Shutdown
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
24V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 150mA