AP7375-33Y-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AP7375-33Y-13 |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT89-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-89-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AP7375-33Y-13 Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 5 µA |
Series | PSRR 85dB (1kHz) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Current Limit |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-243AA |
Voltage - Input (Max) 45V | Supplier Device Package SOT-89-3 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 0.36V @ 100mA |