AP7375-33FDCWR-7R
DigiKey Part Number
31-AP7375-33FDCWR-7RTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7375-33FDCWR-7RCT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7375-33FDCWR-7RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7375-33FDCWR-7R
Description
IC
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA U-DFN2020-6 (SWP) (Type UXC)
Category
Voltage Dropout (Max)
0.36V @ 100mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
PSRR
85dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V