AP7353D-25FS4-7
DigiKey Part Number
31-AP7353D-25FS4-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7353D-25FS4-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7353D-25FS4-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7353D-25FS4-7
Description
IC REG LINEAR 2.5V X2-DFN10104
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA X2-DFN1010-4 (Type B)
Current - Quiescent (Iq)
27 µA
Digi-Reel®
PSRR
90dB ~ 70dB (100Hz ~ 10kHz)
Control Features
Current Limit, Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
X2-DFN1010-4 (Type B)
Voltage Dropout (Max)
0.168V @ 250mA