AP7353-29CV4-7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Image for AP7353-29CV4-7 is not available
AP7353-29CV4-7
DigiKey Part Number
31-AP7353-29CV4-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7353-29CV4-7
Description
IC REG LINEAR 2.9V X1-WLB0707-4
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA X1-WLB0707-4 (Type A1)
Category
Current - Quiescent (Iq)
27 µA
Mfr
PSRR
90dB ~ 70dB (100Hz ~ 10kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Current Limit, Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.9V
Package / Case
4-XFBGA, WLBGA
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 250mA