AP7347DQ-11W5-7
DigiKey Part Number
31-AP7347DQ-11W5-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7347DQ-11W5-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7347DQ-11W5-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7347DQ-11W5-7
Description
IC REG LINEAR 1.1V 500MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-25
Current - Quiescent (Iq)
125 µA
PSRR
75dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Current Limit, Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.1V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
0.95V @ 500mA