AP7346D-1218FS6-7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AP7346D-1218FS6-7 |
Description | IC REG LIN 1.2/1.8V X2-DFN1212-6 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 130mA, 130mA X2-DFN1212-6 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 100 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 75dB (1kHz) |
Part Status Obsolete | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Regulators 2 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.25V | Package / Case 6-XFDFN Exposed Pad |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V, 1.8V | Supplier Device Package X2-DFN1212-6 |
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 120mA, 0.39V @ 120mA | Base Product Number |