AP64100SP-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AP64100SP-13 |
Description | IC REG BUCK ADJ 1A 8SO |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 1A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Output (Max) 40V |
Mfr | Current - Output |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Switching 100kHz ~ 2.2MHz |
Part Status Active | Synchronous Rectifier Yes |
Function Step-Down | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Output Configuration Positive | Grade Automotive |
Topology | Qualification AEC-Q100 |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Outputs 1 | Package / Case |
Voltage - Input (Min) 3.8V | Supplier Device Package 8-SO-EP |
Voltage - Input (Max) 40V | Base Product Number |