AP62800SJ-7
DigiKey Part Number
31-AP62800SJ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP62800SJ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP62800SJ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP62800SJ-7
Description
IC REG BUCK ADJ 8A 12QFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 8A 12-VFQFN
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
7V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
400kHz, 800kHz, 1.2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
V-QFN2030-12 (Type A)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
17V