AP2205-25YR-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AP2205-25YR-13 |
Description | IC REG LINEAR 2.5V 250MA SOT89-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-89-3 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 150mA |
Mfr | Current - Output |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 60dB (100Hz ~ 1kHz) |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-243AA |
Voltage - Input (Max) 24V | Supplier Device Package SOT-89-3 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Base Product Number |