XBP24CZ7UISB003 is Obsolete and no longer manufactured.
Digi
In Stock: 1.266
Datasheet
802.15.4 Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, U.FL Surface Mount
Randall Restle interviews Michi Yoneda from Cypress at Embedded World 2018
XBP24CZ7UISB003
DigiKey Part Number
602-1237-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP24CZ7UISB003
Description
RF TXRX MODULE 802.15.4U.FL SMD
Customer Reference
Detailed Description
Antenna Type
Antenna Not Included, U.FL
Packaging
Bulk
Obsolete
Memory Size
32kB Flash, 2kB RAM
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
RF Family/Standard
Current - Receiving
31mA ~ 45mA
Protocol
Current - Transmitting
120mA
Modulation
DSSS
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C