XBP24CZ7RIS-004 is Obsolete and no longer manufactured.
Digi
In Stock: 36
Datasheet
802.15.4 Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included Surface Mount
Digi XBee Tools
XBP24CZ7RIS-004
DigiKey Part Number
602-1238-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP24CZ7RIS-004
Description
RF TXRX MODULE 802.15.4 SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Output
18dBm
Packaging
Bulk
Antenna Type
Antenna Not Included
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
RF Family/Standard
Current - Receiving
31mA ~ 45mA
Protocol
Current - Transmitting
120mA
Modulation
DSSS
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C