XBP24CAWIT-001 is Obsolete and no longer manufactured.
Digi
In Stock: 4.662
Datasheet
802.15.4 Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Wire Antenna Through Hole
Flying Eye Relies on Digi XBee for Drone Connectivity and Safety
Modems Routers & Gateways: What's the Difference?
XBP24CAWIT-001
DigiKey Part Number
602-1895-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP24CAWIT-001
Description
RF TXRX MODWIRE ANTENNA TH
Customer Reference
Detailed Description
Antenna Type
Integrated, Wire Antenna
Packaging
Tray
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
Current - Receiving
31mA
RF Family/Standard
Current - Transmitting
120mA
Frequency
2.4GHz
Mounting Type
Through Hole
Data Rate
1Mbps
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C