XBP24CAPIT-001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Digi
In Stock: 4.662
Datasheet
802.15.4 Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Trace Through Hole
Flying Eye Relies on Digi XBee for Drone Connectivity and Safety
Modems Routers & Gateways: What's the Difference?
XBP24CAPIT-001
DigiKey Part Number
602-1896-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP24CAPIT-001
Description
RF TXRX MOD 802.15.4 TRC ANT TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Sensitivity
-101dBm
Mfr
Serial Interfaces
SPI, UART
Series
Antenna Type
Integrated, Trace
Packaging
Tray
Utilized IC / Part
EM357
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Current - Receiving
31mA
RF Family/Standard
Current - Transmitting
120mA
Frequency
2.4GHz
Mounting Type
Through Hole
Data Rate
1Mbps
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C