XB24CZ7RIS-004 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Digi
In Stock: 0
Datasheet
802.15.4 Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included Surface Mount
Modems Routers & Gateways: What's the Difference?
Randall Restle interviews Michi Yoneda from Cypress at Embedded World 2018
XB24CZ7RIS-004
DigiKey Part Number
602-1194-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB24CZ7RIS-004
Description
RF TXRX MODULE 802.15.4 SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Sensitivity
-100dBm
Antenna Type
Antenna Not Included
Voltage - Supply
2.1V ~ 3.6V
Current - Receiving
28mA ~ 45mA
RF Family/Standard
Current - Transmitting
33mA ~ 59mA
Protocol
Mounting Type
Surface Mount
Modulation
DSSS
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
2.4GHz