NE12S0A0H10PNFA
DigiKey Part Number
941-NE12S0A0H10PNFA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NE12S0A0H10PNFA
Description
DC DC CONVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.59 ~ 13.8V 10A 3V - 13.8V Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 109°C (With Derating)
Packaging
Bulk
Efficiency
94%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
6-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.65" L x 0.41" W x 0.45" H (16.5mm x 10.4mm x 11.5mm)
Voltage - Input (Min)
3V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Input (Max)
13.8V
Approval Agency
cUL, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
10A