MEP-200A24J CNA
DigiKey Part Number
1145-MEP-200A24JCNA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEP-200A24J CNA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
94.7%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.40" L x 2.50" W x 1.28" H (111.8mm x 63.5mm x 32.5mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV, UKCA, UL
Current - Output 1
8.34 A