MEA-090A15C V-A
DigiKey Part Number
1145-MEA-090A15CV-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEA-090A15C V-A
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 90W
Detailed Description
15V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Polarization
Positive Center
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
47" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Features
IP22
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.44" L x 5.31" W x 1.26" H (62.0mm x 135.0mm x 32.0mm)
Voltage - Output
15V
Approval Agency
CCC, CE, cURus, PSE, UKCA
Current - Output (Max)
6A
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Power (Watts)
90 W